DEVILS ČADCA

HISTÓRIA KLUBU

AKO KLUB VZNIKOL

História klubu Devils Čadca siaha do roku 2008. Založila ho partia chlapcov pod vedením Petra Jurgu, ktorá sa pravidelne stretávala na zápasoch mestskej hokejbalovej ligy. V tej dobe sa do popredia dostával florbal. Jednoduchá výbava, dostupnosť na školách a možno aj zvedavosť lákali čoraz viac mladých, aby sa dovtedy neznámemu športu začali naplno venovať.

Počiatočné nesmelé kroky prinášali prvé výzvy. Chlapov chytil florbal natoľko, že sa rozhodli založiť klub – Devils Čadca. So skromnými plánmi, ale o to väčším odhodlaním. Mladý neskúsený celok z Kysúc sa prihlásil do tretej celoslovenskej ligy. Začiatky nie sú nikde jednoduché a platilo to aj o našom družstve. Už od úvodu sme sa naplno zoznamovali s realitou. Konkurenčné tímy boli naplno etablované v súťaži, hráči sa s florbalom sa zoznámili oveľa skôr ako my, a tak bolo jasné, že budú pred nami. Niektoré zápasy boli úspešné, iné menej a dokonca sme odohrali i také, v ktorých sme prehrali rozdielom triedy. Ale učili sme sa, zbierali skúsenosti a boli šťastní, že sa môžeme konfrontovať na takejto úrovni.

Okrem ligy sme sa zúčastňovali rôznych turnajov. Medzi najväčší úspech patrí víťazstvo v Badíne, kde sme neskôr získali aj bronz. Po rozmachu ale prišiel pád a florbalový kolobeh sa na čas zastavil. Devils Čadca sa pod vplyvom mnohých okolností rozpadol. Opustilo ho niekoľko stálic. Chlapcom kvôli štúdiu či práci nezostával na obľúbený šport dostatok času. Boli aj takí, ktorí prikývli na ponuky z lepších tímov a ďalší skončili pre vyšší vek. A tak prišla nútená prestávka, pričom „diablov“ by ste nenašli v žiadnej súťaži.

Lenže túžba budovať značku, reprezentovať metropolu Kysúc a v neposlednom rade aj snaha udržať vydobyté pozície, boli silnejšie ako všetky prekážky. Pôvodní zakladatelia sa znovu stretli, dali hlavy dokopy a rozhodli sa obnoviť značku Devils Čadca.

Znovuzrodenie nastalo v roku 2017. Staronový tím stál na pilieroch bývalých hráčov v osobách Miroslava Michalinu, Henricha Benka, či Ľudovíta Hajduka. Začala sa písať nová kapitola a história klubu Devils Čadca. Prichádzali nové výzvy, ciele, ambície ale aj hráči… Postupne sa vracali i pôvodní hráči. Hrajúcim trénerom znovuzrodeného celku sa stal Lukáš Imrišík, ktorý si v mladom veku „odskočil“ do FbC Grasshoppers Žilina. Klub získal miestenku v druhej lige, tretej najvyššej celoslovenskej súťaži a už v prvej sezóne skončil na výbornom treťom mieste. O rok na to umiestnenie ešte o jednu priečku vylepšil.

Vedenie klubu chcelo ešte viac a všetko podriadilo účasti vo vyššej súťaži. V sezóne 2019/2020 sa klub prebojoval do prvej ligy. V premiére obsadil ôsme miesto. Ďalšia sezóna bola poznačená pandémiou, a tak sa liga nedohrala. O rok na to vybojovali „diabli“ skvelé tretie miesto. Potom nastali veľké zmeny a od vlaňajšej sezóny účinkujú Čadčania opäť v druhej lige, v ktorej obsadili piate miesto.

A prečo v druhej, keď mali stabilné miesto o poschodie vyššie? V roku 2022 prišlo v klube k zemetraseniu. Veľa hráčov prvoligového celku sa rozhodlo odísť a obliekať dres Juventy Žilina. Vedenie Devils nemalo veľa času, aby sa s danou situáciou vysporiadalo. Dvojica aktívnych hráčov Miroslav Michalina a Henrich Benko ukázali, že sú praví „srdciari“ a zostali v Čadci i naďalej. Situáciu upokojili, káder omladili a Čadca dnes bojuje v druhej lige. Obrovským pozitívom je skutočnosť, že majú aj svojich nasledovníkov v juniorskej, dorasteneckej súťaži či florbalovej škole.

Pod hlavičkou Devils Čadca už od roku 2014 naplno funguje florbalová škola, v ktorej vyrastajú a zdokonaľujú sa mladí hráči od piatich rokov. Postupne napredujú a dostávajú sa do mládežníckych líg.

Sekundárnou aktivitou klubu je aj medzinárodný florbalový turnaj Devils Cup, ktorý prvýkrát otvoril svoje brány v roku 2012. Každoročne sa podujatia zúčastní mnoho florbalových hráčov a reprezentantov zo Slovenska a Českej republiky.

Klub Devils Čadca sa naplno etabloval na florbalovej mape nielen Kysúc, ale celého Slovenska. Naďalej sa bude riadiť filozofiou hrať pre radosť a vychovávať mladých hráčov, ďalších reprezentantov mesta, či Slovenska. Aj keď počas svojej existencie prežil viaceré turbulentné obdobia, dnes možno konštatovať, že došlo k stabilizovaniu situácie. Klub naplno funguje, reprezentuje mesto i kraj a jeho vedenie bude naďalej robiť všetko preto, aby Devils Čadca napredoval a vychovával ďalšie generácie florbalistov.

Klubu sa podarilo získať niekoľko dobrých umiestnení v ligových súťažiach:

 • 2017 / 2018 – 2. liga – muži – 3. miesto
 • 2018 / 2019 – 2.liga – muži – 2. miesto
 • 2019 / 2020 – 1. liga – muži – 8. miesto
 • 2020 / 2021 – 1. liga – muži – 11. miesto (Covid-19 – nedohratý ročník)
 • 2021 / 2022 – 1. liga – muži – 3. miesto
 • 2021 / 2022 – 2. liga – muži – 5. miesto
 • 2022 / 2023 – 2. liga muži – 5. miesto
 • 2023 / 2024 – 1. liga muži – aktuálna sezóna
 • 2023 / 2024 – 2. liga muži – aktuálna sezóna

Juniorský tím:

 • 2018 / 2019 – juniori – 2. miesto
 • 2019 / 2020 – juniori – 1. miesto
 • 2020 / 2021 – juniori – (Covid-19 – nedohratý ročník)
 • 2021 / 2022 – juniori – 3. miesto
 • 2022 / 2023 – juniori – 5. miesto
 • 2023 / 2024 – juniori – aktuálna sezóna

Dorastenecký tím:

 • 2019 / 2020 – dorastenci – 6. miesto
 • 2020 / 2021 – dorastenci – 6. miesto (Covid-19 – nedohratý ročník)
 • 2021 / 2022 – dorastenci – 4. miesto
 • 2022 / 2023 – dorastenci – 5. miesto
 • 2023 / 2024 – dorastenci – aktuálna sezóna

(Na foto vrchná rada, zľava: Róbert Truchlík, Miroslav Michalina, Lukáš Fefko, Dominik Kotvas, Štefan Čambora, Michal Jendrišák, spodný rad zľava: Michal Lipták, Martin Michalina, Daniel Takáč, Patrik Paulikovič)

(Na foto vrchný rad zľava: Lukáš Imrišík, Lukáš Stročka, Miroslav Michalina, Peter Škvaridlo, Marek Dráb, Jakub Baliga, Henrich Benko, Adam Drexler, Slavomír Ondrušek, spodný rad zľava: Samuel Hlavatý, Ján Gajdošík, Jozef Kováč, Ľudovít Hajduk, Matej Kupka, Milan Gončár)

(Na foto vrchný rad zľava: Jakub Chládek, Lukáš Imrišík, Miroslav Michalina, Matej Novák, Henrich Benko, Ľudovít Hajduk, Slavomír Ondrušek, Michal Petrovič, Tobias Švancár, Jozef Jedinák, Ladislav Šupola, Andrej Špalek, spodný rad zľava: Matej Noga, Juraj Kubička, Marek Dráb, Alexander Hordynsky, Jozef Kováč, Peter Sak, Martin Dej, Andrej Dobrovolný, Patrik Šichman)

(Na foto vrchný rad zľava: Lukáš Imrišík, Tobias Švancár, Jakub Gajdošík, Samuel Mlkvik, Timotej Bulej, Andrej Delinčák, Adrián Jarabica, Dávid Zborovančík, Miroslav Michalina, spodný rad zľava: Jozef Barčák, Timotej Perďoch, Jaroslav Hlava, Vlastimil Skyčák, Vladimír Haluška, Martin Šopor, Marián Grochal, Patrik Cesnek, Tomáš Papaj, Adam Kauzal, vpredu: Patrik Šichman)

(Na foto vrchný rad zľava: Matej Novák, Andrej Dobrovolný, Matúš Olešňaník, Miroslav Michalina, Ľudovít Hajduk, Peter Škvaridlo, Henrich Benko, Ladislav Šupola, Martin Dej, Andrej Špalek, Jozef Jedinák, spodný rad zľava: Slavomír Ondrušek, Lukáš Imrišík, Peter Sak, Jozef Kováč, Matej Noga, Juraj Kubička, Alexander Hordynsky, Michal Petrovič)

(Na foto vrchný rad zľava: Henrich Benko, Martin Sládeček, Marek Choluj, Róbert Prívara, Patrik Cesnek, Tomáš Papaj, Miroslav Michalina, Roman Blažek, Miloš Horeličan, Tobiáš Remeš, spodný rad zľava: Sebastián Šmelka, Matej Kupka, Andrej Delinčák, Šimon Varsavik, Miloš Krella, Daniel Kupka, Vladimír Špilák, Filip Masarik)